En İlginç Ayakkabı Modelleri

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 1

 En ilginç ve yaratıcı ayakkabı modelleri

Büyük çoğunluğunu kadınlar oluştursa da ayakkabı kadın erkek fark etmeden herkes için ayrı bir yer teşkil eder. Ayakkabı koleksiyonu yapanlar, her kıyafete farklı ayakkabı alanlar, özel üretim ayakkabıları takip edenler ve bunun gibi birçok ayakkabı sevgisini görebilmek mümkündür çevremizde. Peki farklı tasarım ayakkabılar giymeyi hiç düşündünüz mü? Dost başa düşman ayağa bakar derler ama sizin için bulduğumuz ilginç ayakkabılarla dost da düşman da muhtemelen ilk önce ayağınıza bakacaktır. Sizler de ilginç ayakkabı tasarımlarını merakla takip ediyor ya da daha önce hiç böyle modellerle karşılaşmadıysanız bu yazımız sizler için.

 Ayakkabının Dünden Bugüne Hikayesi

Günümüzdeki ayakkabı modellerinin ortaya çıkışının sandaletle başladığı sanılmaktadır. Bu tür sandallara örneğin Antik Mısır’da rastlanır. Eski Yunanlıların avlanırken uzun çizme giydikleri görülmüştür. Bunun yanında hamama da bir tür ayakkabı ile girdikleri bilinmektedir. Girit’teki Minos Uygarlığı ve Roma dönemlerinde bu tür ayakkabı ve çizmeler kullanılmıştır. Ortaçağda, ayağı sarması için yumuşak deriya da kumaştan yapılan ayakkabıların burunları sivriydi. Yolculuk sırasında ise potinler ya da baldırlara kadar çıkan çizmeler giyilirdi. 14. yüzyıl sonlarına doğru öylesine uzun burunlu ayakkabılar üretildi ki, bunlarla yürüyebilmek için ayakkabının burnunu bir zincirle diz kemerine bağlamak gerekiyordu.

19. yüzyılda kadın ayakkabıları saten ya da kadifedendi ve topuksuzdu. Erkekler ise genellikle düğmeli, bağcıklı ya da yanları esnek çizmeler giyiyorlardı. 1860’ların bağcıksız ve yanları esnek yarım çizmeleri çoğu zaman beyaz ipekten yapılıyordu. On yıl sonra yüksek topuklar yeniden moda oldu, çizmeler de yanları düğmeli olarak yapılmaya başlandı. Ayakkabılarda ve çizmelerde hâlâ bez kullanılıyordu, ama ayakkabıların burunları bazen deriden yapılıyordu.

19. yüzyılda kadınlar fabrikalarda ve bürolarda çalışmaya, ayrıca yürüyüş ve bisiklete binmek gibi sporlar yapmaya başlayınca daha sağlam ayakkabılar kaçınılmaz hale geldi. Bağcıklı rahat yürüyüş ayakkabısı Birinci Dünya Savaşı (1914-18) sırasında ortaya çıktı. Günümüzde de ayakkabı yapımında moda önemli rol oynamaktadır.

Orta Asya’da Türkler deriden ve yünden giyim eşyaları yapmakta ustaydılar. Çizme ve çarık en yaygın ayakkabı türüydü. Deri çizmenin yanı sıra, yaygın olarak yünden keçe çizme de yapılıyordu. Hükümdarlar kırmızı renkli çizmeler giyiyorlardı. Çizme ata binenler için çok elverişliydi.

16.-18. yüzyıllarda İstanbul, Edirne ve Bursa’da ayakkabıcılık çok gelişmişti. 19. yüzyıl sonlarına kadar Türkiye’de ayakkabı yapımı tümüyle el işçiliğine dayanıyordu. Beykoz’daki deri fabrikasına 1884’te ayakkabı yapım bölümü eklendi. 1933’te Sümerbank’a devredilen Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası makineli üretimin yapıldığı önemli bir yerdi. Günümüzde ayakkabı üretimi daha çok özel sektör tarafından gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde ayakkabı ise birbirinden farklı tasarımlarla ayaklarımızı sarıp sarmalıyor. Öyle ki ilk başta garipsediğimiz ve tam olarak algılayamadığımız ayakkabı modelleri bile tasarlanıyor. Klasik modellerin yanında farklı ve yaratıcı tasarımları giymek ise biraz cesaret istiyor.

 

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 2

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 3

Mantar tıpasından ayakkabı… İlk çağdan fırlamış gibi…

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 5

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 7

 

Modern gladyatör hiç görmüş müydünüz?

 

 En İlginç Ayakkabı Modelleri

 

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 8

 

 

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 9

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 10

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 11

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 12

En Yaratıcı Ayakkabı Modelleri - 13

You may also like...

3 Responses

  1. avatar Ecemmm diyor ki:

    Bakmaya bile katlanamadım hayatta giymem.

  2. avatar karakartal diyor ki:

    @Ecemmm bunlar giyme amaçlı değil şov amaçlı üretilmiştir zaten :)

  3. avatar Ayse Demir diyor ki:

    Amac tasarim ve sov olduguna gore gercekten iyi is basarmislar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>